Lista ośrodków rekonstrukcji piersi w Polsce

Najważniejsze pytania dotyczące rekonstrukcji piersi



W Polsce również dostępne są wszystkie możliwości rekonstrukcji piersi znane świecie. Obecnie wiele kobiet poddanych zabiegowi mastektomii, dzięki nowoczesnej chirurgii i znakomitym protezom, może bezpiecznie poddać się zabiegowi odtworzenia utraconej piersi.
Nowe techniki chirurgiczne, wśród nich jednoczasowa rekonstrukcja piersi, zapewniają bardzo dobre wyniki i osiągnięcie oczekiwanej zmiany wyglądu. Istnieje wiele możliwości rekonstrukcji piersi. Wybór metody zależy od wielu czynników m.in.: stanu zdrowia, budowy ciała, rozmiaru piersi.

Proces decyzji o podaniu się zabiegowi jest czasem trudny, długotrwały i budzi wiele wątpliwości. Postaramy się poniżej odpowiedzieć na wiele najczęściej zadawanych pytań:

Czy powinno się odtwarzać utraconą pierś?
Tak, ale u tych kobiet, które mają bardzo silna motywacje do wykonania operacji odtwórczej, które nie mogą pogodzić się z utratą piersi. U tych kobiet operacja ta niewątpliwie może poprawić jakość życia po mastektomii.

Kiedy należy zdecydować się operację odtworzenia utraconej piersi?
Rekonstrukcje piersi można wykonać wkrótce po amputacji, lub po zakończeniu leczenia uzupełniającego (chemioterapii lub naświetlań). W wyjątkowych przypadkach można to zrobić jednocześnie z mastektomią. Trzeba jednak pamiętać, że kwalifikacja do jednoczesnej rekonstrukcji powinna przede wszystkim uwzględniać kryteria onkologiczne. Operacja taka może być stosowana tylko w wyjątkowych wypadkach i powinna być wykonywana w najbardziej wyspecjalizowanych ośrodkach.

Czy odtworzona pierś będzie taka sama, jak własna? W ośrodkach posiadających duże doświadczenie w wykonywaniu operacji odtwórczych osiąga się dobre wyniki, nigdy jednak nie jest to idealne naśladowanie natury. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na taką operacje. Jeśli jednak odtworzoną pierś będziemy porównywać do tego, co było w tym miejscu po amputacji - czyli płaskiej skóry z poprzeczna blizną - ocena z reguły będzie pozytywna.

W jaki sposób odtwarza się pierś?
Jeden ze sposobów to użycie własnych tkanek, tzw. Płatów skórno-mięśniowych. Rekonstrukcja z użyciem płata z mięśnia najszerszego grzbietu polega na przeniesieniu własnych tkanek z pleców w miejsce po mastektomii; pod takim płatem umieszcza się dodatkowo endoprotezę, dla uzupełnienia deficytu objętości. Jest to operacja kilkugodzinna - na plecach pozostaje blizna po przygotowaniu płata. Drugi sposób rekonstrukcji z tkanek własnych polega na przeniesieniu płata z tkanek okolicy podbrzusza wraz z mięśniem prostym brzucha. Zazwyczaj nie potrzeba wówczas używać endoprotezy. Jest to natomiast operacja rozległa, kilkugodzinna, pozostawia tez dużą blizną w okolicy podbrzusza. Jeżeli stosuje się mikrozespolenia naczyniowe, czas operacji dodatkowo się wydłuża. Metody tej nie można zastosować u kobiet szczupłych, po wcześniejszych operacjach w obrębie tkanek brzucha, a przede wszystkim u palaczek papierosów, u których ryzyko wystąpienia powikłań w ukrwieniu własnych tkanek jest większe.

Jakie są inne metody?
Kolejna metoda odtwarzania piersi polega na zastosowaniu tzw. "rozprężenia tkanek" przy pomocy wszczepianego pod skórą urządzenia zwanego "ekspanderem". Ekspander służy do stopniowego rozciągnięcia tkanek w miejscu po mastektomii. Trwa to z reguły nie krócej, niż kilka tygodni. Po rozciągnięciu, w trakcie kolejnej operacji, ekspander usuwa się, a w to miejsce wszczepia się na stałe endoprotezę. Obecnie stosuje się unowocześnione urządzenia - ekspander-protezę Beckera i Spectrum. Jest to jednocześnie ekspander i endoproteza. Wprowadza się ją operacyjnie w miejsce po mastektomii, pod mięsień piersiowy. Poprzez stopniowe dopełniania roztworem soli fizjologicznej uzyskuje się pożądaną objętość. W odpowiednim momencie usuwa się (w znieczuleniu miejscowym i w warunkach ambulatoryjnych) zastawkę służącą do dopełniania, a ekspander pozostaje na stałe, pełniąc rolę endoprotezy ostatecznej. Pozwala to na uniknięcie drugiej operacji - wymiany ekspandera na endoprotezę, co było konieczne przy stosowaniu ekspanderów klasycznych.

Jeżeli kobieta po utracie piersi szuka możliwości jej odtworzenia, gdzie powinna się zgłosić?

Operacje odtwórcze piersi po mastektomii powinny być wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach chirurgii rekonstrukcyjnej, posiadających odpowiednie doświadczenie. Zawsze na względzie należy mieć aspekt onkologiczny i psycho-fizyczny. Najlepiej, jeżeli takim leczeniem zajmuje się zespół: lekarz onkolog, specjalista chirurgii plastycznej i rehabilitant. Lista ośrodków wykonujących zabiegi odtwórcze znajduje się stronie internetowej:
www.padtech.pl

Jaki jest okres rekonwalescencji po operacjach odtwórczych?
Operacje z użyciem własnych tkanek są bardziej rozległe, toteż wymagają intensywnej rehabilitacji i powrót do pełnej sprawności jest dłuższy. Po zastosowaniu ekspandero-propotez Beckera lub Spectrum firmy MENTOR , powrót do sprawności jest szybki, można, np. niezwłocznie wracać do pracy - natomiast cały okres leczenia - ze względu na konieczność stopniowego dopełniania - jest dłuższy.

Czy po rekonstrukcji obie piersi są takie same, czy zachowana jest symetria? To zależy w dużej mierze od kształtu i wielkości drugostronnej piersi. Może być ona, wskutek upływu czasu, zwiotczała i opadająca - wtedy możemy wykonać korekcje jej kształtu, tzw. "podniesienie". Istnieje szereg sposobów, aby zapewnić możliwie dużą symetrie. Zabiegi korygujące wielkość i kształt piersi są domeną chirurgii plastycznej, tym bardziej więc należy zgłaszać się na operacje odtwórcze do ośrodków wysokospecjalistycznych.

Czy można usunąć blizny pooperacyjne? Zupełne usunięcie blizn nie jest możliwe, ale można je znacznie poprawić ich wygląd dzięki preparatom silikonowym, np. VERADERM®. Użycie silikonu w medycynie spowodowało prawdziwy przełom w dziedzinie leczenia blizn, keloidów oraz rumienia ograniczonego. Systematycznie stosowanie preparatów silikonowych znacznie je zmniejsza przywracając skórze zdrowy wygląd. Silikon daje możliwość przeprowadzenie w domu skutecznej terapii przy użyciu prostych metod. Żel Veraderm® dostępna jest we wszystkich aptekach w Polsce. Więcej informacji o preparatach do leczenia blizn Można uzyskać na stronie www.blizny.pl

Mamy nadzieję, że odpowiedzi na powyższe pytania pomogą Paniom w podjęciu decyzji o poddaniu się zabiegowi rekonstrukcji. Oczywiście przeczytanie ich nie może zastąpić rozmowy z lekarzem.

My, pracownicy firmy PAD Technologies, również pozostajemy do Państwa dyspozycji. Jesteśmy w Polsce wyłącznym przedstawicielem amerykańskiej firmy MENTOR , która istnieje od 1969 i jest czołowym producentem implantów piersiowych, które sprzedawane są do ponad 60 krajów. Firma MENTOR jest producentem wielu typów endoprotez piersiowych: wypełnianych żelem silikonowym lub roztworem soli fizjologicznej, o powierzchni gładkiej lub teksturowanej, owalnych, okrągłych lub o anatomicznie profilowanych kształtach, a przede wszystkim unikalnych ekspandero-protez BECKER i Spectrum, głównie stosowanych przy operacjach odtwórczych piersi. Wieloletnie doświadczenie firmy zapewnia pełne bezpieczeństwo i bardzo wysoką jakość produktów. Potwierdzeniem tego jest Polityka Bezterminowej Wymiany Implantów firmy MENTOR.

Raz jeszcze serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy , spotkania z jej autorkami ze Stanów Zjednoczonych.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

P.A.D. Technologies Ltd. Sp. z o.o.
Ul. Belgijska 11 lok. 12, 02-511 Warszawa
Tel. (22) 646 55 57, Fax (22) 646 55 31
e-mail: padtech@padtech.pl
www.padtech.pl